Adaptacja w przedszkolu

Adaptacja
Pierwsze dni w Krainie Marzeń.

Adaptacja to przystosowanie się dziecka do nowego środowiska, do nowych sytuacji i warunków jakie panują
w przedszkolu lub żłobku.

 

Spis Treści
  Add a header to begin generating the table of contents

  Moment pójścia do przedszkola czy żłobka jest bardzo ważnym wydarzeniem, gdyż jest to pierwsze doświadczenie społeczne dziecka i wielka zmiana w jego życiu. Przedszkole jak i żłobek jest dobrym miejscem dla dziecka – stwarza sposobność rozwoju poza domem, pomaga zaspokajać potrzebę nowych wrażeń, sukcesu, sprawdzania swoich możliwości, nawiązania więzi z rówieśnikami.

  adaptacja nowy sącz w przedszkolu

  Jednak należy pamiętać, że dla dziecka następuje zmiana otoczenia, osób, rytmu dnia. Niektóre dzieci są zaciekawione nową sytuacją, a inne są niespokojne, niepewne, boją się zostać same, bez rodziców. Ich poczucie bezpieczeństwa zostaje zachwiane.

  Przygotowanie dziecka do pobytu w przedszkolu to zadanie bardzo ważne i jednocześnie nie zawsze łatwe. Trzeba dziecku pokazać, że nowe niekoniecznie znaczy złe… Trzeba mu pomóc oswoić nowe miejsce, nową sytuację, by mogło z niej korzystać, to spore wyzwanie dla rodziców jak i kadry wychowawców.

  Dzieci młodsze zdecydowanie lepiej znoszą rozłąkę z rodzicami. Adaptacja maluszków trwa krócej niż przedszkolaków. Młodsze dzieci, które już uczęszczają do placówki dla maluszków bez większych problemów radzą sobie z akceptacją nowego środowiska przedszkolnego, dlatego też w miarę możliwości polecamy zaczynać proces adaptacji już od najmłodszych lat jeszcze zanim dziecko wejdzie w wiek przedszkolny. Aby od pierwszych dni w przedszkolu mogło w pełni korzystać z możliwości zabawy z rówieśnikami jak i bezstresowego przyswajania wiedzy, której tak bardzo pragnie i potrzebuje.

  Na taką ewentualność stworzyliśmy również pod wspólnym logiem Kraina Marzeń Opiekę dla maluszków przy ul. Wojciecha Kossaka 1 w Nowym Sączu z odpowiednimi programami edukacyjnymi spełniającymi wymagania malców oraz odpowiednim programem adaptacyjnym który ma zapewnić bezstresowe przejście dziecka do przedszkola i kontynuację właściwej edukacji.

  Dla dzieci, które przed pójściem do przedszkola nie miały nigdy wcześniej styczności z jakąkolwiek placówką dla maluszków przygotowaliśmy specjalny program adaptacyjny. W okresie wakacji do miesiąca przed rozpoczęciem roku szkolnego.

  Adaptacja w przedszkolu z rodzicami

  Rodzic w zależności od emocjonalnego zapotrzebowania dziecka, może przebywać z dzieckiem na terenie naszego przedszkola aktywnie i twórczo spędzając czas, a nasi profesjonalnie przygotowani nauczyciele zapewnią dziecku poczucie bezpieczeństwa i jak najlepszą adaptację w naszym przedszkolu. 

  Zwykle są to 1-2 godz. dziennie, jednak mimo wszystko w przypadku dzieci nie uczęszczających wcześniej do żadnej placówki przeznaczonej dla maluszków, rodzice wielokrotnie muszą być naprawdę stanowczy co do podjętej przez siebie decyzji. Pamiętajmy, że mamy czy taty nie zastąpi nawet najlepiej przygotowany i najbardziej pogodny wychowawca.

  Zapraszamy również do szczegółowego zapoznania się z informacjami zamieszczonymi w zakładce dla rodziców by uniknąć niepotrzebnych rozczarowań. Celem adaptacji jest zmniejszenie stresu wywołanego pójściem dziecka do przedszkola jednak nie może dać dziecku świadomości, że rodzic zawsze będzie obok.

  Scroll to Top